NajRecept.sk Sviatočné pečenie Vianoce Vianočný štedrák z kysnutého cesta
Vianočný štedrák z kysnutého cesta
Recept Vianočný štedrák z kysnutého cesta
NajLucka NajLucka    ·   7.10.2020

Vianočný štedrák z kysnutého cesta

Tento koláč nesmie u nás chýbať na štedrovečernom stole. Kombinácia všetkých plniek je dokonalá. Ja najskôr zjem tú spodnú makovú a potom zjem zvyšok. Je z kysnutého cesta, niekto robieva aj s obyčajným lístkovým, ale takto mi to chutí oveľa viac. Mám pocit, že s tým lístkovým to je taká rýchlovka pre návštevu, ak sa vám na Vianoce minulo všetko suché pečivo. U nás to ešte nebolo, aby sa zjedlo všetko, ale tak možno táto situácia nastane. Inšpirujte sa a verte, že ak raz vyskúšate, tak už na žiadne Vianoce nezabudnete na tento koláč. Autor: Simona

Suroviny
600 g
hrubá múka
300 ml
vlažné mlieko
210 g
zmäknuté maslo
270 g
práškového cukru
30 g
čerstvé droždie
3 ks
žĺtok
trochu
citrónová kôra
štipka
soľ
200 g
mletý mak
400 ml
horúce mlieko
1 ks
vanilkový cukor
200 g
slivkový lekvár
250 g
jemný tvaroh
50 g
hrozienka
180 g
mleté orechy
30 g
strúhanka
Postup receptu
Vytlačiť
  1. Z droždia, 1 lyžičky cukru a 300 ml vlažného mlieka si urobíme kvások. Do misy si dáme múku, asi 120 zmäknutého masla, 100 g práškového cukru, 3 žĺtky, trochu citrónovej kôry a štipku soli. Pridáme kvások a zamiesime cesto, ktoré necháme aspoň hodinu vykysnúť. Kým cesto kysne, pripravíme si plnky.
  2. Makovú plnku si urobíme z mletého maku, 200 horúceho mlieka, 120 g práškového cukru, 10 g masla, 1/2 balíčka vanilkového cukru a trochu citrónovej kôry.
  3. Lekvárovú plnku si urobíme zo slivkového lekváru a pridáme trochu citrónovej kôry.
  4. Orechovú plnku si urobíme z mletých orechov, 200 ml horúceho mlieka, 30 g strúhanky, 50 g práškového cukru, 1/2 vanilky a pridáme aj citrónovú kôru.
  5. Tvarohovú náplň si urobíme z jemného tvarohu, trochy práškového cukru, 80 g masla, 50 g hrozienok a 1 vanilky.
  6. Vykysnuté cesto rozdelíme na 4 bochníky. Z 3 bochníkov si postupne vyvaľkáme pláty, 4. bochník necháme na mriežku. Na vymastený a vymúčený plech položíme prvý plát cesta a natrieme naň makovú plnku. Položíme druhý plát cesta, natrieme orechovú plnku. Dáme aj tretí plát a naň natrieme tvarohovú plnku. Z posledného 4. bochníka si urobíme valčeky a urobíme na koláči mriežku. Do štvorčekov medzi mriežkou vkladáme malou lyžičkou menšie kôpky lekváru. Mriežku potrieme bielkom a dáme piecť na 180 stupňov asi 3/4 hodinu...

Ďakujeme za povolenie na zdieľanie receptu od
skvelej pekárky - Simonaszolnoki

Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár