NajRecept.sk Nápoje Džúsy, mušty a limonády Zázračné vlastnosti levandule a recept na levanduľový čaj, limonádu a olej
Zázračné vlastnosti levandule a recept na levanduľový čaj, limonádu a olej
Zázračné vlastnosti levandule a recept na levanduľový čaj, limonádu a olej
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
NajLucka NajLucka    ·   19.9.2020

Zázračné vlastnosti levandule a recept na levanduľový čaj, limonádu a olej

Levanduľa je rastlina, ktorá má všestranné využitie. Priaznivo pôsobí na nervovú sústavu, na žalúdok, upokojuje svalové napätie, priaznivo pôsobí pri popáleninách, má protizápalové účinky, používa sa pri liečbe ekzémov, ...

Suroviny

Levanduľový čaj:

2 lyžičky
sušená levanduľa
1 hrnček
horúca voda

Levanduľová limonáda:

1 hrnček
med
5 hrnčekov
voda
1 lyžica
sušená levanduľa
6 ks
citrón
na ozdobu
levanduľová vetvička
ľad
plátky citróna

Levanduľový olej:

olivový olej
sušené kvety levandule (nie rastliny, len kvety)
Postup receptu
Vytlačiť

Levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo v preklade znamená umývať sa. Už v minulosti ľudia využívali túto blahodarnú rastlinu do kúpeľa, používali ju v kozmetike a tiež pre lekárske účely, ako zaručený prostriedok proti kašľu.

Vyrábali z nej parfum a tiež ju využívali aj pri varení a pečení.
Z rastliny sa zbierajú hlavne kvety, a to tesne pred ich rozkvetom. Suší sa vo zväzkoch na tmavom, suchom a teplom mieste.

Mohlo by vás zaujímať:
Recept Levanduľové sušienky s kardamómom
Levanduľové sušienky s kardamómom

V kuchyni sa nevyužívajú len kvety, ale aj listy. V malom množstve ich môžeme pridať k mäsu, rybám, hodí sa aj do šalátov alebo ju môžete kombinovať s rôznymi inými bylinkami, napríklad rozmarínom, bazalkou, ... Levanduľové listy tvoria neoddelitelnú súčasť provensálskeho korenia.

Levanduľový čaj

Z levandule si môžete pripraviť chutný čaj, ktorý blahodarne pôsobí proti plešatosti, zmierňuje svalové kŕče a priaznivo pôsobí pri reumatických ochoreniach. Čaj má príjemnú vôňu a tiež pomáha pri bolestivej menštruácii či bolestiach hlavy.

Na prípravu čaju budeme potrebovať: 2 lyžičky sušeného levanduľového kvetu a 1 hrnček horúcej vody.

Postup: Levanduľové kvety zalejeme vriacou vodou a necháme 5 minút lúhovať. Potom čaj scedíme a po malých dúškoch popíjame. Čaj pijeme 3x denne. Pri žalúdočných ťažkostiach čaj nepijeme.

Levanduľová limonáda

Ak nemáte v obľube teplé nápoje, môžete si pripraviť aj levanduľovú limonádu.

Budete potrebovať: 1 hrnček medu, 5 hrnčekov vody, 1 lyžica sušenej levandule, šťava zo 6 citrónov a vetvičky levandule na ozdobu.

Postup: Vodu (3 hrnčeky) privedieme do varu a necháme chvíľu vychladnúť. Touto vodou zalejeme kvety levandule a pridáme med. Necháme 20 minút lúhovať a potom šťavu scedíme, prilejeme citrónovú šťavu a 2 hrnčeky vody. Dáme vychladiť a podávame s kockami ľadu a plátkom citróna a vetvičkou levandule.

Levanduľový olej

Známy je aj levanduľový olej, ktorý sa používa v kozmetike. Zregeneruje unavené telo, upokojí svalové a nervové napätie. Priaznivo pôsobí pri popáleninách a upokojuje pokožku po opaľovaní. Má protizápalové účinky a používa sa aj pri liečbe ekzémov a plesní. Levanduľový olej si viete vyrobiť aj v pohodlí svojho domova.

K výrobe budete potrebovať: olivový olej, sušené kvety levandule (nie rastliny, len kvety).

Postup: Kvety dáme do pohára a na panvici ohrejeme olivový olej. Oleja potrebujeme toľko, aby sa kvety levandule v pohári celé zaliali. Horúcim olejom kvety zalejeme, pohár zakryjeme potravinárskou fóliou a utesníme gumičkou tak, aby fólia neprepúšťala žiadny vzduch. Pohár uložíme na chladné a tmavé miesto a necháme stáť 1 mesiac. Každý deň hrnček pretrepeme, aby sa olej z levandule uvoľnil. Po mesiaci pohár otvoríme, kvety vyberieme a lyžičkou ich poriadne stlačíme. Tak získame vzácny levanduľový olej z kvetov, ktorý uskladníme v uzatvárateľnej sklenenej fľaštičke.

Zdroj: Healthy holistic living

Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár