NajRecept.sk Sviatočné pečenie Veľká Noc Mazanec Veľkonočný mazanec
Veľkonočný mazanec
Recept Veľkonočný mazanec
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
Triniti Triniti    ·   24.11.2020

Veľkonočný mazanec

Pripravujete aj vy domáci veľkonočný mazanec? Ak áno, pripravujete ho na sladko alebo na slano? Nezabúdajte, že na našom webe sa dá pridať recpet, tak vyskúšajte pridať ten svoj. Autor: Triniti

Suroviny

Potrebujeme:

1200 g
polohrubá múka
250 g
maslo
4 ks
vajce
5 ks
žĺtok
250 g
kryštálový cukor
4 ks
vanilkový cukor
1/2 fľaše
extrakt s hruškovou príchuťou
2 lyžičky
soľ
1,5 dl
hruškový likér (môže byť aj rum)
2 ks
pomarančová kôra
3 ks
citrónová kôra
100 g
droždie
2,5 dl
mlieko

Na potretie:

1 ks
vajce
trocha
rum

Na posypanie:

práškový cukor
vanilkový cukor
Postup receptu
Vytlačiť
  1. 250g masla rozpustíme na miernom ohni a mlieko si trochu ohrejeme. Pripravíme si pomaranče a citróny, kefkou ich umyjeme pod tečúcou vodou, osušíme a nastrúhame z nich kôru.
  2. V druhej miske zmiešame celé vajcia so žĺtkami, pridáme kryštálový cukor, vanilkový cukor, soľ, kôru z pomarančov a citrónov, hruškový extrakt a likér.
  3. 1 kg múky vysypeme do väčšej misy, zvyšných 200 g odložíme. Uprostred múky urobíme jamku, pridáme droždie, posypeme lyžičkou cukru, zalejeme asi 150 ml vlažného mlieka a takto pripravený kvások necháme vykysnúť.
  4. Do vykysnutého kvásku pomaly prilejeme rozpustené maslo, trochu premiešame, pridáme vajíčkovú zmes a opäť premiešame. Nakoniec pridáme zvyšné teplé mlieko a 200 g odloženej múky. Cesto miešame tak dlho, kým sa všetky suroviny nespoja a kým sa cesto neoddeľuje od steny nádoby. Takto vymiešané cesto prikryjeme čistou utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť, kým sa zdvojnásobí jeho objem.
  5. Vykysnuté cesto premiestnime na pomúčenú dosku a rozdelíme na bochníčky, približne štyri až päť častí. Počet a tvar si určíme podľa toho, aký veľký mazanec chceme mať. Môžeme ho piecť vo forme, ale aj bez nej, môžeme si vytvoriť tvar guľatý, oválny alebo ho zapletieme do vrkoča. Takto vytvorené mazance opäť prikryjeme utierkou a necháme v teple ešte vykysnúť.
  6. Asi po pol hodine kysnutia každý bochník nastrihneme nožnicami alebo prerežeme nožom do tvaru kríža. Prikryté necháme ďalej kysnúť, kým sa objem zdvojnásobí.
  7. Dostatočne vykysnuté mazance potrieme vajíčkom rozmiešaným s rumom. Pečieme pri teplote 170 stupňov najprv 15 minút. Potom mazance prikryjeme alobalom a dopečieme ešte asi 20 minút. Dĺžka pečenia záleží na veľkosti mazanca. Či je cesto upečené, zistíme tak, že drevenú špajdľu zapichneme do stredu mazance a po vytiahnutí je špajdľa čistá, bez zvyškov cesta.
  8. Ešte horúce koláče posypeme práškovým cukrom a vanilkou. Pred rozrezaním necháme poriadne vychladnúť.
Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár