NajRecept.sk Čásť dňa Obed, Hlavné jedlo Vietnamský recept na obľúbené jarné závitky nem rán. Skvelé predjedlo, obed alebo pohostenie.
Vietnamský recept na obľúbené jarné závitky nem rán. Skvelé predjedlo, obed alebo pohostenie.
Vietnamský recept na obľúbené jarné závitky nem rán. Skvelé predjedlo, obed alebo pohostenie.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
NajLucka NajLucka    ·   21.3.2023

Vietnamský recept na obľúbené jarné závitky nem rán. Skvelé predjedlo, obed alebo pohostenie.

Medzi najobľúbenejšie ázijské pokrmy patria jarné závitky, ktoré pripravujú v každom vietnamskom bistre u nás. Chrumkavá zelenina, ryžové rezance tak akurát, lahodná chuť mletého mäsa, a to celé zabalené a usmažené v ryžovom papieri. Inšpirujte sa receptom a pripravte si túto vietnamskú pochúťku priamo u vás doma.

35 min
Čas prípravy
20 min
Čas varenia
Suroviny
50 g
ryžové (sklenené) rezance
12 ks
yžový papier
250 g
mletý bravčový bôčik
2 ks
vajce
2 lyžice
rybacia omáčka
1 lyžica
cukor
1 hrsť
huby judášovo ucho
1 hrsť
koriandrové stonky
1 ks
cibuľa
1 ks
veľká mrkva
0,5 ks
kaleráb
2 strúčiky
cesnak
soľ, korenie
ryžový olej na vyprážanie
Postup receptu
Vytlačiť

Závitky majú rovnako ako ostatné recepty aj rôzne varianty. Niekto do nich pridáva mungo výhonky, iný sa bez nich zase zaobíde. Čo ale v závitkoch nesmie chýbať, je koriander a huby. Veľmi dôležitou ingredienciou je aj ryžový papier. Ten voľte skôr mäkší a tenší. Niekto ryžový papier namáča vo vode s cukrom, obyčajnej vode alebo vode v kombinácii s pivom či vajíčkom – záleží už na každom, čo si vyberie. Podávať ich môžete buď samotné, alebo sú skvelým doplnkom k rôznym zeleninovým šalátom.

  1. Zo všetkého najskôr si pripravte ryžové rezance, ktoré vložte do horúcej vody a po 2 minútach ich sceďte. Po vytiahnutí z horúcej vody ich vložte na 2 minúty do ľadovej vody, sceďte a položte ich na papierové utierky. Akonáhle rezance uschnú, nakrájajte ich asi na 3 cm dlhé rezančeky.
  2. Huby vložte do horúcej vody na štvrť hodiny. Potom sceďte, vykrojte stred a zvyšok nakrájajte na tenké kúsky.
  3. Mrkvu a kaleráb nakrájajte na tenké prúžky, koriandrové stonky asi na centimetrové kúsky a cibuľu s cesnakom na drobné kocky.
  4. Vajcia dôkladne rozšľahajte, pridajte rybiu omáčku, korenie, soľ a cukor a opäť poriadne prešľahajte.
  5. Do zmesi pridajte nakrájané rezance, huby, mleté bravčové mäso, mrkvu, kaleráb, koriander, cibuľu, a cesnak. Všetko poriadne premiešajte.
  6. Ryžový papier vložte na asi 5 sekúnd do pripravenej cukrovej vody – do misy nalejte teplú vodu, nasypte cukor a nechajte ho rozpustiť. Papier vytiahnite z vody a nechajte ho chvíľu ležať.
  7. Asi 2 polievkové lyžice pripravenej zmesi vložte na ryžový papier – zmes vytvarujte do menšieho valčeka. Potom ryžový papier zložte do akéhosi závitka.
  8. Závitky skladajte na tanier alebo na plech - nesmú byť veľmi pri sebe a vložte na pol hodiny do chladničky. Nakoniec ich smažte na rozpálenom oleji spojom dole 5 minút z každej strany. Takto predsmažené závitky nechajte vychladnúť a uložte ich na pár hodín do chladničky.
  9. Následne si opäť rozpáľte olej – teplota musí byť vyššia ako pri prvom smažení. Závitky smažte asi 3 minúty, počas procesu ich obracajte. Závitky by mali mať zlatistú až ľahko hnedastú farbu. Položte ich na papierové utierky, aby ste sa zbavili prebytočného oleja.
Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár