NajRecept.sk Prílohy Knedle Parená knedľa Domáca kysnutá knedľa podľa naj receptu.
Domáca kysnutá knedľa podľa naj receptu.
Domáca kysnutá knedľa podľa naj receptu.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
NajLucka NajLucka    ·   27.12.2023

Domáca kysnutá knedľa podľa naj receptu.

Tento recept popisuje výrobu tradičných slovenských parených knedlí. Tieto knedle sú obľúbenou prílohou v slovenskej kuchyni a vyznačujú sa svojou nadýchanou, ľahko a vláčnou textúrou. Pripravujú sa z kysnutého cesta, ktoré obsahuje bežné ingrediencie ako múku, droždie, vodu, olej a vajce. Po vykysnutí sa cesto formuje do bochníkov a naparuje sa do mäkkej, nadýchanej konzistencie. Hotové knedle sa potom prepichujú špáradlom a potierajú olejom, čo im dodáva jemnú chrumkavosť a zlepšuje chuť. Sú ideálne ako doplnok k mäsovým pokrmom, najmä k omáčkam.

60 min
Čas prípravy
20 min
Čas varenia
Suroviny
500 g
polohrubá múka
1 lyžička
kryštálový cukor
1 lyžička
soľ
20 g
čerstvé droždie
2 lyžice
olej
1 ks
vajce
270 ml
voda
Postup receptu
Vytlačiť
  1. V miske zmiešame vlažnú vodu (dôležité je, aby nebola príliš horúca alebo vriaca), prisypeme cukor, soľ, prilejeme olej, pridáme čerstvé droždie a vajce a nakoniec vmiešame polohrubú múku.
  2. Pomocou mixéra cesto vypracujeme do podoby guličky. Počas miesenia sa cesto bude samo odlepovať od stien misky. V prípade, že je cesto príliš tekuté, prisypte trochu viac múky. Naopak ak je príliš tuhé, prilejte ešte malé množstvo vody. Konzistencia cesta sa môže líšiť v závislosti od typu použitej múky.
  3. Nechajte vypracované cesto odpočívať po dobu jednej hodiny na teplom mieste, prikryté utierkou, aby mohlo kysnúť.
  4. Po dokysnutí cesto rozdelíme na dve časti. Z každej časti vytvoríme menší bochník, pričom pri tvarovaní používame trochu múky, aby sa cesto nelepilo. Tieto bochníky potom necháme kysnúť ďalších 20 minút.
  5. Až bochníčky dostatočne vykysnú, preložíme ich na parák, ktorý sme vopred potreli olejom. Potom ich v paráku naparujeme po dobu 20 minút.
  6. Po naparení knedľu prepichnite špáradlom a potrite olejom.
Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár