NajRecept.sk Sviatočné pečenie Vianoce Vianočné pečivo Vanilkové rožky Vianočné krehké vanilkové rožteky s mandľami
Vianočné krehké vanilkové rožteky s mandľami
Recept Vianočné krehké vanilkové rožteky s mandľami
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
Janaha    ·   2.11.2023

Vianočné krehké vanilkové rožteky s mandľami

Tieto mandľové rožteky získavajú svoju krásnu krehkosť vďaka pridaniu škrobovej múčky do cesta. Nevyužívam formu, ale tvarujem ich ručne, čo pre mňa predstavuje skvelý relaxačný zážitok. Milujem vianočné pečenie a rožky sú mojím najobľúbenejším spestrením. Okrem mandľových rožkov mám veľkú slabosť aj pre tie s makovou náplňou. Aj keď to môže znieť netradične, kombinácia mandlí a maku je veľmi chutná. Určite vám odporúčam ich vyskúšať.

25 min
Čas prípravy
10 min
Čas varenia
Suroviny
150 g
hladká múka
70 g
škrobová múčka (môže byť zemiaková alebo kukuričná)
70 g
práškový cukor
80 g
mleté mandle
150 g
maslo
1 ks
žĺtok
na obaľovanie
práškový cukor zmiešaný s vanilkovým cukrom
Postup receptu
Vytlačiť
  1. Všetky suroviny zmiešame rukami v miske. Dôležité je, aby bolo maslo aj vajcia úplne studené z chladničky. Toto cesto býva celkom tvrdé na spracovanie, takže je potrebné mať trpezlivosť a starostlivo ho miešať, pokiaľ sa všetky zložky dobre nespoja.
  2. Potom cesto prenesiem na pomúčenú dosku, vytvarujem z neho bochník a nechám ho poriadne schladiť v chladničke, pretože s mäkkým cestom sa pracuje ťažšie. Po zhruba hodine vyberiem cesto z chladničky a na pomúčenej doske ho rukami upravím do tvaru valčeka. Potom ho nakrájam na rovnaké kúsky a z každého rýchlo rukami vytvorím malý rohlíček.
  3. Rožky pokladám na plech na pečenie, ktorý som vyložila papierom na pečenie, pričom medzi nimi nechávam dostatok priestoru. Používam plech o veľkosti 30 x 40 cm a v jednej várke pečiem 20 rožkov, ktoré rozdelím do 5 radov po 4 kusoch.
  4. Pečenie som vykonávala pri teplote 180 °C, pričom doba pečenia trvala približne 10 minút. Odporúčam sa riadiť vlastnou rúrou, pretože každá funguje trochu inak. Po upečení by rožky mali zostať svetlej farby, iba ich spodná časť by mala byť ľahko zlatohnedá.
  5. Po upečení nechám rožky chvíľku odpočinúť a vychladnúť priamo na plechu, pretože sú v tejto chvíli veľmi krehké. Keď sú ešte teplé, obalím ich v mixe práškového cukru a vanilkového cukru.
  6. Z množstva cesta, ktoré som mala, sa mi podarilo vyrobiť približne 40 malých rožkov.

Môj blog: Recepty z mojej kuchyne

Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár