NajRecept.sk Sviatočné pečenie Vianoce Vianočné pečivo Parížske rožky Recept na predrevolučné parížske rožky
Recept na predrevolučné parížske rožky
Recept na predrevolučné parížske rožky
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
NajLucka NajLucka    ·   27.11.2023

Recept na predrevolučné parížske rožky

Recept predstavuje unikátnu kombináciu orechového cesta a karamelového smotanového krému, ktorý je dokončený čokoládovou polevou. Tieto mašličky sa pripravujú z mletých orechov, práškového cukru, vajcia a múky, a sú doplnené krémom zo šľahačky, medu, čokolády, cukru a masla. Tento recept, inšpirovaný predrevolučnou dobou, ponúka jedinečný chuťový zážitok, kde sa snúbi bohaté orechové cesto s jemným karamelovým krémom a zakončením čokoládovou polevou.

40 min
Čas prípravy
12 min
Čas varenia
Suroviny

Orechové tyčinky:

170 g
mleté orechy (vlašské alebo lieskové)
170 g
práškový cukor
2-3 lyžice
múka + ďalšia na podsypanie
1 ks
vajce

Karamelový smotanový krém:

140 g
smotana na šľahanie 33%
1 lyžica
med
70 g
kvalitná mliečna čokoláda
70 g
krystalový cukor
25 g
maslo

K našľahaniu:

180 - 200 g
smotana na šľahanie 40%

Čokoládová poleva:

120 g
horká čokoláda 60%
100 g
smotana na šľahanie 33%
Postup receptu
Vytlačiť
  1. Zahrejte rúru na 160 stupňov a pripravte dva plechy, ktoré vyložte papierom na pečenie.
  2. V mise premiešajte mleté orechy, cukor a dve lyžice múky. Následne pridajte vajce a spracujte zmes do hladkého, formovateľného cesta. Ak sa cesto lepí alebo neudržuje tvar, je vhodné pridať ešte trochu múky a podľa potreby aj malé množstvo orechov alebo cukru. Presná konzistencia cesta závisí od veľkosti použitého vajca.
  3. Vytvorte z pripraveného cesta malé valčeky s dĺžkou približne 6 cm a hrúbkou zhruba ako malíček, teda okolo 1 až 1,5 cm. Počas pečenia sa cesto roztiahne, preto ich umiestňujte na plech s dostatočnými rozostupmi. Pri formovaní jednotlivých kúskov môžete cesto zľahka posypať múkou, aby sa vám lepšie pracovalo.
  4. Vložte tyčinky do predhriatej rúry a pečte ich 10 až 12 minút. Po upečení nechajte tyčinky chladnúť priamo na plechu a až potom ich opatrne oddeľte od papiera na pečenie.
  5. Nalejte 140 gramov smotany do malého hrnca a spoločne s medom ju zahrievajte na miernom plameni. Čokoládu umiestnite do sklenenej misy a nechajte ju rozpustiť v mikrovlnnej rúre. V inom, vyššom hrnci rozpustite cukor na miernom ohni, pričom dbajte na to, aby sa nespálil. Po vytvorení karamelu do neho vmiešajte maslo a potom prilejte zmes teplej smotany s medom. Počas pridávania smotany buďte opatrní, pretože môže zmes silne vypeniť. Dôkladne premiešajte a nechajte chvíľku povariť, aby sa cukor úplne rozpustil.
  6. Vlejte tretinu pripravenej horúcej karamelovej zmesi na už rozpustenú čokoládu a miešajte stierkou, kým sa zmes nespojí v homogénnej emulzii. Postupne pridávajte zvyšné dve tretiny karamelovej zmesi, pričom po každom pridaní opäť dobre premiešajte. Na záver využite tyčový mixér na dôkladné premixovanie do hladkej emulzie. Potom zmes prikryte potravinovou fóliou a umiestnite ju na minimálne 24 hodín do chladničky, aby dobre stuhla.
  7. Nasledujúci deň pridajte 180 až 200 gramov čerstvej šľahačky k už stuhnutým karamelovým základom, dobre to premiešajte stierkou a potom vyšľahajte do hustého krému. Počas šľahania používajte nižšie otáčky a ku koncu buďte obzvlášť opatrní, aby sa krém neprešľahal a nezrazil. Hotový krém presuňte do cukrárskeho vrecka s narezanou trubičkou, ideálne s malými zúbkami s priemerom asi 7 mm. Nastriekajte krém na orechové tyčinky krúživými pohybmi a nechajte ich v chladničke dôkladne vychladnúť pred ponorením do polevy. Na urýchlenie procesu môžete mašličky umiestniť na 20 až 30 minút do mrazničky. Nasekanú čokoládu zmiešajte s horúcou smotanou, nechajte chvíľu oddýchnuť, a potom vytvorte hladkú emulziu. Než začnete mašličky máčať v poleve, nechajte ju mierne vychladnúť.
  8. Pokiaľ pri máčaní v poleve dôjde k tomu, že sa krém oddeľuje a padá do polevy, znamená to, že tyčinky nie sú dostatočne vychladené. V takom prípade ich na krátky čas umiestnite do mrazničky, čo by malo pomôcť stabilizovať krém a udržať ho na svojom mieste.
  9. Hotové mašličky uchovávajte v chladničke. Sú najchutnejšie krátko po príprave, zhruba niekoľko hodín po tom, keď je orechové cesto ešte žuvavé. V nasledujúcich dňoch sa cesto stane vláčnejším a stále zachováva svoju výbornú chuť.

Môj blog: Víkendové pečení

Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár