NajRecept.sk Sviatočné pečenie Vianoce Vianočné pečivo Recept na likerové špice tak, ako ich poznáte z cukrárne.
Recept na likerové špice tak, ako ich poznáte z cukrárne.
Recept na likerové špice tak, ako ich poznáte z cukrárne.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
NajLucka NajLucka    ·   23.11.2023

Recept na likerové špice tak, ako ich poznáte z cukrárne.

Likérové špičky sú chutným dezertom, ktorý je ideálny pre slávnostné príležitosti. Tento recept vás prevedie krok za krokom prípravou týchto malých lahôdok. Dezert sa vyznačuje bohatou chuťou, ktorá je dosiahnutá kombináciou jemného cesta a likérovej náplne. Jedná sa o perfektnú voľbu pre sviatočné stoly, oslavy alebo ako elegantné sladké prekvapenie pre hostí. Likérové špičky nielen skvele chutia, ale aj nádherne vyzerajú, a tak pridávajú na elegancii každého stola.

40 min
Čas varenia
Suroviny
70 g
kryštálový cukor
20 g
Zlatý klas alebo vanilkový puding
10 g
kakao
100 ml
voda
50 g
čokoláda na varenie
100 g
100% tuk
15 ks
piškóty
podľa potreby
vaječný koňak
na zahustenie koňaku
sušené mlieko
na obalenie
čokoládová poleva
Postup receptu
Vytlačiť
  1. Nedávno som si zaobstarala v obchode zameranom na cukrárske potreby unikátnu formu na likérové špičky. Bola som zvedavá, čo na tom všetci tak chvália. A hlavne ma k tomu prinútil môj otec, ktorý je absolútnym fanúšikom týchto dobrôt a odmieta ich s kýmkoľvek zdieľať.
  2. Na prípravu tejto časti receptu najskôr zmiešajte puding alebo Zlatý klas, kakao, cukor a vodu v menšom hrnci. Potom umiestnite hrniec na sporák s miernym ohňom. Počas varenia neustále miešajte, aby ste vytvorili hustú kašu. Akonáhle je kaša hotová, stiahnite ju z ohňa a ihneď do nej vmiešajte čokoládu rozlámanú na kúsky (približne 50 g). Miešajte, kým sa čokoláda úplne nerozpustí. Dávajte pozor, aby sa zmes nepripálila - celý proces varenia by nemal trvať dlhšie ako zhruba 4 minúty. Po uvarení nechajte zmes úplne vychladnúť. Túto hmotu môžete pripraviť aj večer a použiť ju nasledujúci deň, alebo ju variť ráno a popoludní z nej tvoriť špičky.
  3. Pre ďalší krok receptu najskôr vyšľahajte stužený tuk do nadýchanej konzistencie. Potom pridajte pripravenú čokoládovú hmotu a pomocou mixéra vyšľahajte obe zložky do hladkého krému. Túto zmes na chvíľu dajte do chladničky, aby získala pevnejšiu konzistenciu. Potom ju presuňte do cukrárskeho vrecka. Pri plnení vrecka sa uistite, že špička vrecka je umiestnená správne – dierka na konci špičky by mala smerovať von, nie dovnútra vrecka. Pokiaľ by bola dierka obrátene, nebude možné krém správne vytlačiť. Odporúča sa túto časť starostlivo sledovať a skontrolovať.
  4. Pri príprave krému z tejto hmoty je dôležité venovať pozornosť dôkladnému vyšľahaniu, aby bol krém úplne hladký a bez akýchkoľvek hrudiek. Tento krok je kľúčový pre neskoršie striekanie krému, pretože hladká a rovnomerná konzistencia uľahčí aplikáciu a zaisťuje, že krém bude správne vytekať z cukrárskeho vrecka. Kvalitne vyšľahaný krém zaistí lepší a plynulejší proces dekorácie.
  5. Pre ďalšiu fázu receptu použite vychladnutý krém, ktorý pomocou cukrárskeho vrecka so špeciálnou špičkou nanášajte na piškóty. Pred tým, než piškóty naplníte likérom, najskôr ich potrite tenkou vrstvou čokolády. Toto zabráni tomu, aby sa piškóty likérom nadmerne nasiakli. Počas dekorácie si odložte malé množstvo krému nabok, budete ho potrebovať na záver, aby ste mohli špičky uzavrieť. Tento krok zaisťuje, že likér zostane vo vnútri piškótov a zároveň dodáva dezertu estetický vzhľad.
  6. Likérová hmota:
    Na zahustenie likéru v tomto recepte bolo použité sušené mlieko. Množstvo sušeného mlieka, ktoré je potrebné pridať, sa nedá presne určiť, pretože závisí od konkrétnej hustoty použitého vaječného likéru. Odporúča sa teda sledovať konzistenciu likéru počas jeho miešania so sušeným mliekom a postupne pridávať sušené mlieko, kým nedosiahnete požadovanú hustotu. Tento postup umožňuje prispôsobiť recept individuálnym preferenciám a zaistiť, že likér bude mať ideálnu konzistenciu pre použitie v dezerte.
  7. Po príprave likéru a krému môžete pokračovať plnením špičiek. Každú špičku naplňte pripraveným likérom. Po naplnení likérom uzavrite vrch špičiek pomocou ozdobného krému, ktorý ste si nechali bokom. Toto vám umožní vytvoriť nielen chutný, ale aj esteticky príťažlivý dezert. Ozdobná špička na vrchu dodá dezertu atraktívny vzhľad a zároveň zaisťuje, že likér zostane vo vnútri.
  8. Po dokončení napĺňania likérových špičiek je dôležité dať ich do chladničky, aby poriadne stuhli. Až potom, čo sú dostatočne stuhnuté, ponorte ich do rozpustenej čokoládovej polevy. Je kľúčové, aby bol krém na špičkách dostatočne vychladený, než začnete s máčaním v poleve. To zaisťuje, že krém zostane stabilný a nezačne sa roztekať počas procesu obaľovania v čokoláde. Tento krok dodáva likérovým špičkám finálny chuťový aj vizuálny dotyk a zároveň zaručuje, že budú dobre držať tvar pri servírovaní.
Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár