NajRecept.sk Dezerty Koláče Moravské koláče Najlepší recept na moravské koláče. Tak dobré, že vám pripomenú tie, ktoré piekla babička.
Najlepší recept na moravské koláče. Tak dobré, že vám pripomenú tie, ktoré piekla babička.
Najlepší recept na moravské koláče. Tak dobré, že vám pripomenú tie, ktoré piekla babička.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
NajLucka NajLucka    ·   12.1.2024

Najlepší recept na moravské koláče. Tak dobré, že vám pripomenú tie, ktoré piekla babička.

Spoznajte chuť pravých moravských koláčikov! Naše koláčiky sú ako od babičky - plné chuti a tradície. Pečené s láskou a starostlivosťou, ponúkame klasické náplne ako tvaroh, lekvár alebo mak. Každý koláčik je malý kúsok radosti, pripomínajúci domáce pohodlie a teplé chvíle pri rodinnom stole. Príďte ochutnať a zaspomínajte na staré dobré časy s našimi moravskými koláčikmi!

20 min
Čas prípravy
20 min
Čas varenia
Suroviny

Cesto:

30 g
droždie
1 lyžica
kryštálový cukor
100 ml
mlieko
120 g
maslo
80 g
práškový cukor
1 bal.
vanilkový cukor
2 ks
žĺtok
0,25 l
smotana na šľahanie
500 g
polohrubá múka
1/2 lyžičky
soľ
na potretie
vajce

Tvarohová plnka:

250 g
tučný hrudkovitý tvaroh
1 ks
vajce
60 g
kryštálový cukor
1 bal.
vanilkový cukor
2 lyžice
polohrubá múka
50 g
hrozienka
nastrúhaná kôra z 1 citróna

Lekvárová plnka:

100 g
lekvár
2 lyžice
rum
1 lyžička
škorica

Mrvenička:

40 g
polohrubá múka
30 g
kryštálový cukor
30 g
maslo
Postup receptu
Vytlačiť
  1. Najskôr si pripravíme všetky potrebné ingrediencie. V malom hrnčeku zmiešame droždie, cukor a trochu teplého mlieka. Túto zmes necháme na teplom mieste odpočívať, kým nezačne kysnúť. Mäkké maslo potom šľaháme s práškovým cukrom, vanilkou a žĺtkami. Zvlášť si vyšľaháme smotanu do pevnej konzistencie. Múku premiešame so soľou a do nej vmiešame pripravené maslo, droždie a vyšľahanú smotanu. Cesto ručne miešame asi 5 minút, kým nebude hladké a potom ho necháme na teplom mieste kysnúť približne 45 minút.
  2. Na prípravu náplne najprv premiešame tvaroh s vajcom, pridáme cukor, vanilkovú esenciu a citrónovú kôru. Do tejto zmesi vhodíme vopred opláchnuté hrozienka. Separátne si potom pripravíme lekvár, ktorý zmiešame s trochou rumu a dochutíme štipkou škorice. Nakoniec si pripravíme posýpku, kde jednoducho spojíme všetky jej ingrediencie.
  3. Po tom, čo cesto dostatočne vykyslo, ešte ho raz prepracujeme a rozvaľkáme na plochý plát s hrúbkou približne 5 mm. Potom rozvaľkané cesto nakrájame na štvorcové kusy, z ktorých by malo vzísť zhruba 25 kúskov.
  4. Na stred každého pripraveného štvorca cesta položíme malú porciu tvarohovej zmesi. Potom každý štvorec starostlivo zabalíme, vytvarujeme z nich okrúhle buchty a umiestnime ich na plech na pečenie so spojom cesta smerom dole. V hornej časti každého koláčika vytvoríme malú jamku. Pred pečením koláčiky potrieme rozšľahaným vajíčkom a do jamiek nanesieme náplň z lekváru.
  5. Následne koláčiky posypeme posýpkou a necháme ich ešte desať minút odpočívať na teplom mieste, aby mierne vykysli. Potom ich vložíme do rúry predhriatej na 180 stupňov a pečieme približne 20 minút, kým nezískajú zlatistú farbu.
  6. Koláčiky sú také dobré, že vám pripomenú tie, ktoré piekla babička. Cesto zostáva nadýchané a mäkké aj nasledujúci deň – ak sa vám podarí nejaké uchovať! Prajeme vám dobrú chuť.
Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár