NajRecept.sk Pečivo Chlieb Hrnčekový recept na mini chleby. Upečiete ich za 10 minút a sú takmer bez práce.
Hrnčekový recept na mini chleby. Upečiete ich za 10 minút a sú takmer bez práce.
Hrnčekový recept na mini chleby. Upečiete ich za 10 minút a sú takmer bez práce.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
NajLucka NajLucka    ·   5.12.2023

Hrnčekový recept na mini chleby. Upečiete ich za 10 minút a sú takmer bez práce.

Recept na domáce mini chleby príde vhod v podstate kedykoľvek. Čerstvé domáce pečivo je jednoducho skvelé. Namiesto klasického chleba si pritom môžete pripraviť zaujímavejšiu alternatívu – menšie pita placky, ktoré sú krásne nadýchané a skvele chutia.

35 min
Čas prípravy
10 min
Čas varenia
Suroviny
600 g
hladká múka
200 ml
mlieko
100 ml
voda
100 g
biely jogurt
1 čerstvé droždie (42 g) – možno nahradiť sušeným (1 lyžica)
1 lyžica
cukor (20 g)
2 lyžice
rastlinný olej (20 ml)
1 lyžička
soľ
Postup receptu
Vytlačiť
  1. Pripravte si väčšiu misu. Vlejte do nej teplé mlieko a teplú vodu, pridajte aj jogurt. Do zmesi rozdrobte kocku čerstvého droždia. Prípadne je možné namiesto toho použiť lyžicu sušeného droždia. Pridajte lyžicu cukru, dve lyžice oleja a všetko zľahka premiešajte.
  2. Potom prichádza na rad múka. Pridajte najskôr menšie množstvo – zhruba polovicu. Snažte sa spojiť múku s tekutou zložkou – najlepšie to ide s vareškou alebo gumovou stierkou. V priebehu môžete pridať soľ. Akonáhle sa začne formovať hustejšie cesto, pridajte druhú časť múky. Potom je vhodné miešať zmes rukami. Treba trpezlivosť, avšak behom pár minút rukami miešajte na hladké cesto. Prípadne je možné využiť kuchynského robota.
  3. Cesto nechajte zhruba 45 minút kysnúť na teplom mieste. Proces je možné urýchliť v rúre nahriatej na maximálne 50 °C. Akonáhle je cesto nakysnuté, ľahko ho pomúčte, rovnako tak aj podložku, na ktorej budete pracovať. Predídete tak lepeniu cesta.
  4. Z hmoty vytvorte väčší valec a rozdeľte ho na 12 kúskov. Z každého kúsku potom v rukách vyvaľkajte guličku. Každú guľôčku potom rozvaľkajte na tenký plát s priemerom zhruba 14-15 centimetrov.
  5. Pripravte si plech s papierom na pečenie a položte naň pripravené placky. Na jeden plech sa vám zmestia 4 kusy. Pečte v rúre rozpálenej na 250 °C zhruba 10 minút.
  6. Počas pečenia sa placky krásne nafúknu a získajú zlatistú farbu.

Príprava chlebových placiek je rýchla a jednoduchá. Ide pritom o univerzálne pečivo – hodí sa na plnenie rôznymi zmesami, avšak poslúži aj ako príloha k rôznym omáčkam, grilovanému mäsu či napríklad hummusu.

Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár