NajRecept.sk Sviatočné pečenie Vianoce Vianočka Ako pripraviť dokonalú vianočku aj s postupom pletenia. Vďaka receptu si ju už nemusíte kupovať.
Ako pripraviť dokonalú vianočku aj s postupom pletenia. Vďaka receptu si ju už nemusíte kupovať.
Ako pripraviť dokonalú vianočku aj s postupom pletenia. Vďaka receptu si ju už nemusíte kupovať.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
NajLucka NajLucka    ·   19.12.2023

Ako pripraviť dokonalú vianočku aj s postupom pletenia. Vďaka receptu si ju už nemusíte kupovať.

Tento recept vás prevedie krok za krokom prípravou tradičnej vianočky, obľúbeného sladkého pečiva, ktoré je v mnohých kultúrach neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Zahŕňa prípravu cesta s droždím, jeho rozdelenie, kysnutie a pečenie, aby výsledkom bola mäkká, nadýchaná vianočka s krásnou zlatistou kôrkou.

90 min
Čas prípravy
25 min
Čas varenia
Suroviny
500 g
hladká múka
50 g
práškový cukor
50 g
maslo
3 ks
žĺtok
30 g
čerstvé droždie
250 ml
mlieko
1/2 lyžičky
soľ
na pomazanie
vajce
Postup receptu
Vytlačiť
 1. Je potrebné, aby všetky suroviny mali izbovú teplotu, tak ich vyberte z chladničky o niečo skôr, ako začnete pripravovať.
 2. Zahrejte 100 ml mlieka, do neho vmiešajte čajovú lyžičku cukru, rovnaké množstvo múky a trochu droždia. Potom nechajte kvások vyrásť.
 3. V mise zmiešajte zvyšné ingrediencie (múku preosejte aspoň dvakrát cez jemné sito). Potom pridajte pripravený kvások a spracujte všetko do hladkého a pružného cesta. Na to môžete využiť aj mixér.
 4. Presuňte cesto na pracovnú plochu, rozdeľte ho na šesť rovnakých častí, ktoré tvarujte do guličiek. Tie potom zakryte utierkou. Nechajte ich kysnúť 20 minút. Potom každú guľôčku znovu prepracujte rukou a nechajte ich opäť kysnúť ďalších 20 minút.
 5. Z týchto guličiek vytvoríme valčeky, pričom ich horné konce spojíme dohromady. Každý valček si označíme číslom, počnúc číslom 1 na ľavej strane a postupujeme až k pravému kraju, kde bude valček označený číslom 6.
 6. A môžeme pliesť. Postup je nasledujúci:
  6 preložíme na pozíciu 1.
  1 preložíme na pozíciu 6.
  6 preložíme na pozíciu 3.
  5 preložíme na pozíciu 1.
  1 preložíme na pozíciu 4.
  2 preložíme na pozíciu 6.
  Takto postup opakujeme až do konca. Pre istotu prikladáme aj fotografiu.
 7. Nechajte vianočku na plechu vyloženom papierom na pečenie kysnúť 20 minút. Potom ju potrite rozšľahaným vajíčkom a počkajte, až vajíčko zaschne, čo trvá približne 15 minút. Potom ju znova potrite vajíčkom. Pečte ju vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňov, asi 25 minút.
Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár