Fotonávod | Farebné medovníky a ich zdobenie

Fotonávod | Farebné medovníky a ich zdobenie

Vyskúšali sme zdobiť medovníky s použitím tekutého potravinárskeho farbiva. Celé zdobenie medovníčkov je iba o chuti, fantázii a kreativite. O chuti pustiť sa do zdobenia, o fantázii, ktorú v sebe má každý z nás. O kreativite, ktorú môžete odpozorovať na iných medovníčkoch. Napríklad na týchto 🙂

Pri zdobení týchto medovníčkov bolo použité tekuté červené farbivo, štetec, riedka i hustá bielková poleva a jedlé guľôčky. Farbivo môžete použiť dvoma spôsobmi. Môžete ho pridať do bielkovej polevy a vytvoríte si tak niekoľko druhov polevy (biela hustá, biela riedka, červená hustá, červená riedka) alebo farbivo zmiešate s vodou a potriete ním medovníčky. Zvolili sme druhú verziu.

Postup

 • Na malý tanierik (alebo misku) dáme cca 4 polievkové lyžice vlažnej vody.
 • Do nej pridáme 4 kvapky tekutého farbiva. Pomer si však musíte zvoliť sami podľa toho, či chcete mať  bledú alebo výraznú  farbu. Pri nanášaní farby na medovníky je lepšie použiť tenký štetec (s 1 cm hrúbkou), nie ako na obrázku. Je to z toho dôvodu, že v inom prípade vám farba bude stekať po krajoch medovníka. S tenkým štetcom si natriete ten kúsok, ktorý chcete. Môžete použiť nový maliarsky štetec, ktorý dôkladne pred použitím poumývate.

vianočné zdobenie pernikov-1-2

 • Farbivo nanášame 2x s odstupom 15 minút, kým farba vsiakne. Podľa fantázie alebo predlohy začneme zdobiť.
 • Ako prvá sa používa hustá poleva, ktorou si vytvoríme okraje či drobné bodky. Tie sa nechajú 5-10 minút schnúť a pokračuje sa riedkou polevou, ktorá sa používa na výplň. Nemusíte sa báť, ak ste farbivom natreli viac ako ste chceli. Tekutou polevou to hravo prekryjete.Recept na polevu nájdete tu
 • Keď riedka poleva zatvrdne, môžete opäť zdobiť hustou polevou a ozdobiť medovník guľôčkami (srdiečko vpravo). Opakujem, je dôležité riedku polevu nechať chvíľu schúť inak by sa vám donej hustá poleva vnorila.vianočné zdobenie pernikov-4
 • Pri zdobení hviezdičiek je dôležité ťahať dlhé línie (obrázok 4). Vtedy dosiahnete praviteľnú a krásne rovnú hviezdu. Ak zdobíte postupne každý cíp, je väčšia pravdepodobnosť, že sa vám posunie ruka a hviezdička už nebude taká rovná.

  vianočné zdobenie pernikov-1-3
 • Keď máte kraje hotové, je na vašej fantázii, aký postup zvolíte ďalej. Pokiaľ si aj vyhliadnete vzor, ktorý sa vám veľmi páči vedzte, že vaša fantázia zapracuje tak, že si vytvoríte vlastný vzor.vianočné zdobenie pernikov-5
 • Zvončeky sú trošku náročnejšie. No netreba sa nechať odradiť. Ak sa vám niektorá čiara nepodarí, stačí vziať špáradlo a jemne čiaru zotrieť.

vianočné zdobenie pernikov-6-2

 • Farebné medovníčky sú hotové. Už len nechať polevu zatvrdnúť a potom poukladať do uzatvárateľnej nádoby či krabičky spolu s prekrojeným jabĺčkom. Jabĺčko zaručí, že budú medovníčky do Vianoc krásne mäkké a voňavé.

vianočné zdobenie pernikov-2

Príjemné zdobenie 🙂

vianočné zdobenie pernikov-3

Nikdy ma nebavilo varenie a pečenie tak ako teraz. Dospievaním sa človek mení a nachádza nové hodnoty. Mám rada ten pocit, keď sa mi podarí pre svojich blízkych prichystať maškrtu, ktorej sa nevedia dojesť. A keďže viem, že záľubu v pečení a varení nemám iba ja, rada sa s vami podelím o moje experimenty.

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (Žiadne hodnotenie)
Loading...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *