NajRecept.sk Dezerty Koláče Legendárny babičkin recept na smotanový koláč. Vďaka jednoduchej príprave je vhodný aj pre začiatočníkov.
Legendárny babičkin recept na smotanový koláč. Vďaka jednoduchej príprave je vhodný aj pre začiatočníkov.
Legendárny babičkin recept na smotanový koláč. Vďaka jednoduchej príprave je vhodný aj pre začiatočníkov.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
NajLucka NajLucka    ·   17.12.2023

Legendárny babičkin recept na smotanový koláč. Vďaka jednoduchej príprave je vhodný aj pre začiatočníkov.

Tento božský smotanový koláč je skvelou ukážkou tradičného pečenia, ktoré sa prenáša z generácie na generáciu. Jeho jemné, maslové cesto, pripravené so starostlivosťou a láskou, sa harmonicky snúbi so sviežou smotanovou náplňou, obohatenou o citrónovú šťavu a kôru pre jemnú citrusovú chuť. Koláč, pečený do zlatista, je na povrchu krásne chrumkavý, zatiaľ čo vo vnútri zostáva mäkký a vláčny. Ideálne je pre tých, ktorí preferujú menej sladké dezerty, s možnosťou prispôsobenia sladkosti podľa osobného vkusu. Tento recept je dokonalým pripomenutím, prečo sú babičkine recepty vždy niečím výnimočné.

30 min
Čas prípravy
30 min
Čas varenia
Suroviny

Na cesto:

400 g
hladká múka
200 g
maslo alebo margarín
150 g
práškový cukor
štipka
soľ
2-3 lyžice
mlieko
1 ks
vajce

Na krém:

600 ml
kyslá smotana
2 bal.
vanilkový puding
150 g
kryštálový cukor
500 ml
mlieko
1 ks
citrón - kôra aj šťava
Postup receptu
Vytlačiť
  1. Do misy preosejeme hladkú múku a vmiešame maslo nakrájané na malé kocky a necháme ho dosiahnuť izbovú teplotu pre lepšiu chuť, aj keď je možné použiť aj margarín. Ďalej pridáme práškový cukor, štipku soli a vajíčko a vytvoríme z toho jednoliatu a hladkú guľu. Podľa potreby a konzistencie cesta, ktorá sa môže líšiť v závislosti od veľkosti použitého vajíčka, môžeme pridať dve až tri lyžice mlieka. Cesto by malo byť dostatočne pružné na to, aby sa dalo ľahko váľať a nemalo by sa pri tom trhať.
  2. Hotové cesto starostlivo zabalíme do potravinovej fólie a umiestnime ho do chladničky, kde ho necháme odpočívať aspoň 30 minút.
  3. Vytvoríme hustý puding zmiešaním mlieka, cukru a pudingového prášku, ktorý po uvarení prekryjeme potravinárskou fóliou a necháme bokom, aby úplne vychladol. K vychladnutému pudingu potom primiešame kyslú smotanu a pre osviežujúcu chuť pridáme šťavu a kôru z jedného citróna.
  4. Po vytiahnutí cesta z chladničky ho rozdelíme na dve rovnaké časti. Prvú časť rozvaľkáme tak, aby zodpovedala rozmerom plechu na pečenie (približne 20x30 cm). Potom cesto položíme na plech, ktorý sme vopred vymazali a posypali múkou. Na cesto následne rovnomerne rozotrieme pripravený smotanový krém. Túto vrstvu potom prikryjeme druhou polovicou rozvaľkaného cesta. Takto pripravený koláč vložíme do rúry, ktorú sme vopred vyhriali, a pečieme.
  5. Koláč pečieme v rúre predhriatej na 180 stupňov, približne po dobu 30 minút. Počas pečenia je dôležité koláč pozorne sledovať.
  6. Po upečení necháme koláč vychladnúť na izbovú teplotu. Keď bude úplne chladný, posypeme jeho povrch rovnomerne práškovým cukrom pre dokonalú finálnu úpravu.
Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár