Bazová limonáda

Recept Bazová limonáda

Pridal: klaura, 29.6.2015

Kategorie: Nápoje

FOTKA OD VÁS
Vyskúšal/a si recept?
Nahraj fotku a pochváľ sa
PRIDAŤ FOTKU

Baza je prírodnou lekárňou, ktorá púta sýtymi farbami a prenikavou vôňou. Má nespočetné terapeutické a imunitné vlastnosti (chrípka, horúčka, zápcha, zápaly ústnej dutiny, infekcia horných dýchacích ciest..). Zbieranými časťami bazy sú najmä kvety (celé súkvetie) a plody. Dnes vám ponúkam recept na osviežujúcu, šumivú bazovú limonádu pre rýchlu spotrebu. Robila nám ju v detstve, pravidelne v tomto období naša mamka. Nikdy nezabudnem na tú vôňu a sviežu chuť nápoja vytiahnutého priamo z chladničky. Ingrediencie sú uvedené pre 5 litrový pohár.

FOTKA OD VÁS

Pridal: klaura, 29.6.2015

Kategorie: Nápoje

SUROVINY

500 gkryštálový cukor
1 kscitrón
1 ČLkyselina citrónová
na špičku noža (sušené)droždie
5 veľkých kvetovbaza

POSTUP PRÍPRAVY

TLAČULOŽIŤ
  1. Cukor si rozpustíme v pol litri horúcej vody, vlejeme ho do pohára.
  2. Nakrájame citrón na koliečka a tiež ho vhodíme do pohára.
  3. Pridáme kyselinu citrónovú, kvety bazy a zalejeme vodou z vodovodu po vrch. Premiešame.
  4. Previažeme celofánom a odložíme pohár na teplé miesto. Aj na slnko ... Ponecháme na slnku 2-3 dni, keď je počasie chladnejšie aj dlhšie. Nápoj by mal skvasiť a mali by sa vytvoriť bublinky. Dávame pozor, aby sa nezačala tvoriť na povrchu plieseň. Preto sa snažím urýchliť proces kvasenia pridaním štipky sušených kvasníc. Potom stačí mať pohár na slnku 1-2 dni.
  5. Po vykvasení nápoj scedíme do fliaš, odložíme do chladničky a podávame s ľadom. Ak sa bude zdať nápoj sladký, môžete ho zriediť vodou alebo minerálkou. Ale deti sladký nápoj budú milovať :)
Zvyšnú bazu som rozložila v tenkej vrstve na plátno a sušila. Výhodné je sušiť ju na tmavom a teplom mieste, aby si zachovala peknú farbu. Čím rýchlejšie sa usuší, tým lepšie. Suším len časť s kvietkami, hrubšie stonky odstrihávam, tie potrebujú na usušenie dlhší čas. Majte pekný víkend. 
PODEĽTE SA O RECEPT S OSTATNÝMI
INŠPIRÁCIA NA KAŽDÝ DEŇ
KOMENTÁRE K RECEPTU
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť