NajRecept.sk Cestá Pizza cesto Pizza podľa Serious Eats
Pizza podľa Serious Eats
Recept Pizza podľa Serious Eats
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
Varic Daniel    ·   18.5.2014

Pizza podľa Serious Eats

Už dlhšiu dobu ma mátala myšlienka použiť na domácu výrobu pizze pomaly kysnuté cesto. Konečným impulzom bol vianočný darček, v ktorom je nielen recept na cesto ale aj postup, ako sa čo najviac v domácich podmienkach priblížiť produktom z pece. Darček vyzerá takto: Kniha sa zaoberá jedlami, ktoré európan považuje skôr za fastfood ako regulérny pokrm. Je tu však to najlepšie z najlepšieho a recepty sú starostlivo prepracované a odskúšané priam s laboratórnou presnosťou. Množstvá som previedol do metrických jednotiek. A ešte čosi. Okrem nasledujúcich surovín budete potrebovať sporák s horným grilom a presnú váhu.

Suroviny
567 g
múka s vysokým podielom lepku
1 a pol ČL
soľ
1 ČL
instantné droždie
2 ČL
cukor
355 g
voda
Postup receptu
Vytlačiť
  1. Všetky suché ingrediencie zmiešajte, prilejte vodu. Chvíľu mieste, nemala by vám v mise ostať nijaká suchá múka.
  2. Nechajte desať minút odstáť a potom desať minút mieste.
  3. Vložte do väčšej misy, prikryte potravinárskou fóliou a vložte na 8-72 hodín do chladničky.Cesto má vďaka tomuto postupu viac chuti a lepšie karamelizuje.
  4. Po vybratí z chladničky cesto rozdeľte na štyri diely. To, ktoré chcete ihneď použiť, nechajte dve hodiny dokysnúť pri izbovej teplote, ostatné kúsky môžete zabaliť do potravinárskej fólie a vložiť do mrazničky.A teraz prichádza technická časť.
  5. Budete potrebovať panvicu s hrubým dnom a rukoväťou, ktorú môžete vložiť pod gril. Napríklad liatinovú, ide o to aby mala veľkú tepelnú kapacitu.
  6. Mriežku v sporáku nastavte čo najvyššie pod gril a zapnite ho.
  7. Rozvaľkajte cesto, nachystajte si rajčinový agrit a suroviny na oblohu.
  8. Rozohrejte panvicu na horáku, cca 3 minúty. Dajte na ňu cesto a priamo na panvici ho potrite agritom a poklaďte naň suroviny (v mojom prípade mozzarella, talianska saláma a paprička jalapeno).
  9. Vložte na 3-5 minút pod gril. Keď syr aj cesto chytá farbu, presuňte naspäť na horák.
  10. Opatrne nadvihnite a skontrolujte cesto odspodu. Malo by byť upečené a miestami trošku sčernené (ako v pravej talianskej pizzérii :)). Ak nie je, nechajte ho minútku na horáku, kontrolujte.Ten záver je troška krkolomný, no verte mi, že to stojí za to.

Nakoniec priznanie. Nemám liatinovú panvicu, použil som hliníkový plech. Vyžadovalo to isté akrobatické kúsky nad horákom, no podarilo sa. Ste pizza freak? Dajte sa do toho.

Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár