NajRecept.sk Zavaraniny Med Púpavový Najlepší púpavový med podľa starodávneho receptu našich babičiek
Najlepší púpavový med podľa starodávneho receptu našich babičiek
Najlepší púpavový med podľa starodávneho receptu našich babičiek
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
Emília Raganová    ·   20.4.2023

Najlepší púpavový med podľa starodávneho receptu našich babičiek

Už naši prarodičia vedeli, aká je púpava lekárska vzácna, liečivá bylina, používali kvet, stonky, ba i koreň. Pripravovali z nej rôzne pochutiny ako napríklad tento med. Mám recept už asi sto rokov starý, ešte od babičky mojej babičky, samozrejme, vtedy nedávali citrón. Ten som pridala do receptu ja. Treba dbať na to, aby citrón nebol chemicky ošetrený. Dnes sa dajú kúpiť v obchode aj bio citróny bez chemického postreku. Sú síce drahšie, ale tak, čo narobíme. Autor: Milka

30 min
Čas prípravy
60 min
Čas varenia
Suroviny
500 ks
rozvitnuté kvety púpavy
2 litre
voda
2 kg
kryštálový cukor
2 ks
neošetrený citrón
Postup receptu
Vytlačiť

Púpavový med je typický svojou zlatistou farbou a typickou chuťou, ktorá je mierne horkastá, ale zároveň sladká a veľmi silná. Jeho hlavnou prísadou sú púpavové kvety a pretože sa nejedná o med v pravom slova zmysle, je niekedy nazývaný tiež ako púpavový sirup. Podľa spôsobu prípravy môžeme púpavový med rozdeliť na varený a nevarený. Oba druhy sú rovnako lahodné, majú pozitívny vplyv na zdravie a sú veľmi návykové vďaka svojej lahodnej chuti.

Púpavový med a jeho účinky na zdravie

Púpavy sú známe vďaka svojim pozitívnym účinkom na ľudské zdravie. Hojne sa využívajú v čínskej medicíne aj bylinkárstve. Bez preháňania možno púpavy zaradiť medzi superpotraviny, pretože obsahujú nielen antioxidanty, ale aj celý rad ďalších vitamínov a minerálov. Púpavový med je vhodné pridať do svojho jedálnička vtedy, keď vás trávia problémy s obličkami a močovými cestami.

Či už sa jedná o obličkové kamene, zápal obličiek alebo zápal močových ciest. Lyžička púpavového medu denne vám v takom prípade rozhodne neuškodí. Oceníte ho aj pri črevných problémoch a pri nechutenstve. Od veci nie je ani jeho pridávanie do čaju v období chrípok a prechladnutí.

Ako púpavový med skladovať

Aby vám púpavový med vydržal čo najdlhšie, dodržujte pri jeho skladovaní niekoľko zásad. Uchovávajte ho zásadne v chlade a na tmavom mieste. Po každom použití sa tiež uistite, že ste nádobu s medom starostlivo zatvorili. Skladovanie púpavového medu v chladničke nie je nutné. Aj keď sa púpavový med tradične vyrába na jar, pretože práve vtedy lúky i záhrady zaplavia rozkvitnuté púpavy, pri správnom skladovaní vám bez ťažkostí vydrží do ďalšej jari.

Neotáľajte s prípravou púpavového medu a akonáhle na jar púpavy obsypú všetky lúky v okolí, vyrazte na ich zber. Čím viac kvetov nazbierate, tým bohatšiu zásobu sirupu si budete môcť pripraviť.

RECEPT:

  1. Kvety zbierame na záhrade, kde nechodia zvieratá, ani autá.
  2. Rýchlo osprchujeme, aby sa nevytratil peľ. Dáme ich do hrnca, pridáme vodu a nakrájané citróny (celé). Varíme 15 minút. Necháme vychladnúť a dáme do chladnej miestnosti na 24 hodín. Ja som musela dať do chladničky.
  3. Potom precedíme cez gázu, poriadne vyžmýkame, dáme do hrnca a pridáme cukor.
  4. Varíme 1/2 hodiny na silnom plameni, ale dávame pozor, aby nám med neutiekol ... potom plameň stiahneme a varíme ešte 60 minút na strednom plameni.
  5. Hotový med je trochu redší, plníme ho do pohárov. Z uvedeného množstva máme 6 - 7 pohárov od majonézy / 3 dl /, približne 2 litre medu ...
  6. Je vynikajúci do čaju, na chlieb, na pečenie ... Mňam :)
Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár