NajRecept.sk Šaláty Zálievky a dresingy Ako pripraviť dokonalú domácu majonézu, ktorú zvládnu aj začiatočníci. Na kupovanú môžete zabudnúť.
Ako pripraviť dokonalú domácu majonézu, ktorú zvládnu aj začiatočníci. Na kupovanú môžete zabudnúť.
Recept Ako pripraviť dokonalú domácu majonézu, ktorú zvládnu aj začiatočníci. Na kupovanú môžete zabudnúť.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
NajLucka NajLucka    ·   25.2.2023

Ako pripraviť dokonalú domácu majonézu, ktorú zvládnu aj začiatočníci. Na kupovanú môžete zabudnúť.

Kupovaná majonéza je síce dobrá, ale až ochutnáte tú domácu, už nikdy nebudete chcieť používať žiadnu inú. Príprava domácej majonézy ale vyžaduje určité postupy, ktoré je nutné dodržať. Inak bude príliš tekutá alebo naopak príliš hustá. Vyhnite sa najčastejším chybám a pripravte si dokonalú domácu majonézu aj vy.

Ručná príprava majonézy verzus jej vyšľahanie s pomocou mixéra

Pri príprave domácej majonézy máte dve možnosti. Buď si ju vyšľaháte pekne ručne, počas desiatich až pätnástich minút alebo na to využijete mixér. Z tej ručne vyšľahanej budete mať väčšiu radosť, ale budú vás bolieť ruky ešte na druhý deň – jedná sa tiež o veľmi náročnú disciplínu. Mixér odvedie ťažkú prácu za vás a skráti vám čas prípravy.

Príliš hustá, veľmi tuhá alebo naopak veľmi tekutá majonéza

Základný recept na majonézu sa skladá z vaječných žĺtkov a oleja, pričom vajcia by mali mať izbovú teplotu. Aj napriek tomu, že sa návod javí úplne jasne, nastať môže hneď niekoľko scenárov. Základný pomer je 100 ml oleja na jeden žĺtok. Do misky najskôr dáme žĺtky a k nim opatrne po malých dávkach za neustáleho miešania pridávajte olej.

  • Prvým z nich je príliš hustá a tuhá majonéza. Čo s ňou? Pravdepodobne ste sa nedržali presne receptu a pridali ste väčšie množstvo oleja, ako ste mali. Ako z toho von? Skúste pridať kvapku obyčajnej vody alebo citrónovej šťavy. Skrátka niečoho, čo v sebe obsahuje vodu.
  • Opačný problém samozrejme nastane v prípade, keď ste k žĺtku pridali príliš málo oleja - a namiesto krásne vyšľahanej majonézy ste vytvorili tekutú zmes. Stačí pridať pár kvapiek oleja a majonéza sa stane hustejšou.

Prečo sa mi nechce spojiť žĺtok s olejom?

Najčastejším problémom pri vyšľahávaní domácej majonézy je to, keď žĺtok s olejom odmietajú spolupracovať a spojiť sa v jednoliatu emulziu. Preto je nutné postupovať skutočne pomaly a trpezlivo.

K žĺtku pridávajte olej po kvapkách a celý čas šľahajte.

Olivový alebo slnečnicový olej? Riaďte sa svojou chuťou

V podstate existujú dva základné druhy majonézy. Tá pripravená z olivového oleja a tá zo slnečnicového. Voľba oleja záleží na vašich chuťových preferenciách. Pre niekoho je chuť olivového oleja príliš ostrá, preto dáva prednosť klasickej majonéze zo slnečnicového.

Vyskúšajte si obe varianty a zistite, ktorý vám viac chutí.

Hrajte sa s chuťou majonézy

Akonáhle dostanete vyšľahanie domácej majonézy do ruky, teda vo chvíli, keď pre vás nebude problém z vajca a 100 ml oleja vyšľahať dokonalú emulziu, začnite experimentovať s chuťou.

Pridávať do majonézy môžete naozaj čokoľvek, napríklad:

  • horčicu,
  • citrónovú šťavu,
  • šťavu z uhoriek,
  • soľ,
  • čierne korenie,
  • ocot,
  • bylinky a ďalšie.

Pokiaľ sa vám váš prvý pokus o vytvorenie domácej majonézy nevydarí podľa vašich predstáv, nezúfajte, chce to trochu tréningu, ale odmenou vám bude lahodná chuť.

Fantázii sa medze nekladú a s chuťou svojej domácej majonézy sa môžete poriadne vyhrať. Vyskúšať môžete tiež:

1. Domáca majonéza

A tu je jednoduchý návod na výrobu domácej majonézy, prípadne domácej tatárskej omáčky. Autor: Danka

Recept nájdete TU

Recept Domáca majonéza

Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár