FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

By 20. februára 2016

Z ražného kvásku, pečený v rúre. Všetko sa to začalo kúpou ošatky, keď sme s manželkou boli na víkende v Prahe. Ošatku som odložil a skoro som na ňu zabudol, až raz moja dobrá kamoška spomenula, že jej kamoška pečie kváskový chlieb.

Tak som poprosil moju dobrú kamošku, aby poprosila kamošku a kúsok kvásku mi dala, dostal som ho v piatok (veľmi pekne ďakujem mojej dobrej kamoške a jej kamoške) je dobré mať kamošky 🙂 Takže v sobotu som mohol začať piecť 🙂

Vďaka pomalému kysnutiu, je kváskový chlieb lepšie stráviteľný, oveľa zdravší a chutí viac, ale to všetko si viete prečítať na stránke cuketka.cz, alebo dobreazdravo.sk, odkiaľ som čerpal informácie aj ja 🙂

Ingredients

Instructions

 1. Asi tri lyžice ražného kvásku ktorý som dostal, som večer premiešal s 250 g  ražnej múky a 270g vlažnej vody, zmes bola hustá, ale na druhý deň už vláčna a redšia.

  TIP:
  základný kvások vyberte z chladničky aspoň 2-3 hodiny pred premiešaním s múkou, aby sa naštartoval a lepšie pracoval.

 2. Misku som zakryl a nechal na linke odpočívať 12 hodín. Takto vyzeral na druhý deň doobeda, krásne púšťal bublinky.

  FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

 3. Dve, tri lyžice kvásku som si odložil v sklenenej fľaške do chladničky na ďalšie pečenie.
 4. Do misy som dal 300 g preosiatej chlebovej múky, 200 g špaldovej, 18-20g soli, mletú rascu, celú rascu, mletý koriander a rôzne semená. Všetko som spolu premiešal a pridal ražný kvások.

  FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

 5. Zapol som robot a prilieval vlažnú vodu. Je ťažké napísať presné množstvo vody (cca 340g), lebo každá múka a aj kvások je iný, takže vodu prilievajte opatrne.
 6. Cesto má byť dosť lepivé a naťahovacie, vtedy je dobre spracované, aby som z neho vypracoval bochníček, jemne som si naolejoval ruky a zakryté cesto som nechal odpočívať asi hodinu.

  FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

 7. Po hodinke som ho na doske premiesil a ponaťahoval, opäť som ho zbochníčkoval, zakryl a nechal odpočívať ďalších cca 50 minút.
 8. Potom som ho zasa na doske poprekladal, už som ho nemiesil a jemne som ho vytvaroval do bochníčka. Ten som vložil do vymúčenej ošatky, pomúčil som ho, prekryl čistou utierkou a nechal podkysnúť cca 3-4 hodiny.
  Ak nemáte ošatku, pomôže košíček vystlaný utierkou a vysypaný múkou.

  FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

 9. Po troch hodinách som zapol rúru na 250 °C, v rúre som na spodku mal vložený prázdny plech a v strede rúry kameň na pečenie, ak ho nemáte, dajte aj do stredu rúry plech. Vykysnutý bochník som vyklopil na papier na pečenie a vrch som narezal do kríža, ale môžete aj akokoľvek ináč.

  FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

 10. Vložil som ho do rúry a zároveň som na spodný plech nalial asi 150 ml vriacej vody, to aby chlieb mal krásnu kôrku.
  Zapnutý som mal vrchný a spodný ohrev a kukučkoval som cez dvierka rúry, bolo to lepšie ako telka 🙂

  FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

 11. Po 10 minútach som stiahol teplotu na 190 °C a vybral som z rúry spodný plech, ten s vodou, ktorá sa medzitým už odparila, keď som mal otvorenú rúru, musel som chlieb zasa odfotiť 🙂

  FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

 12. Chlieb som na 190 °C dopekal ešte asi 35 až 40 minút, podľa toho ako prepečená kôrka vám chutí.
 13. Po upečení som ho vybral na mriežku a zabalený v utierke som ho nechal vychladnúť.
  Kváskový chlieb sa má jesť až na druhý deň, lebo vtedy najviac chutí a nebude vás nafukovať - takže vydržať, aj keď je to ťažké 🙂

 

FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

 

FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

Print

...rád spoznávam neznáme chute a učím sa nové veci...v kuchyni sa dá aj z bežných surovín pripraviť niečo "nové". Do každého jedla treba dať lásku a fantáziu, to sú dve najdôležitejšie koreniny... dobrú chuť prajem :-) Môj blog: www.svarechou.sk

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

2 odpovedí na FotoRecept | Domáci kváskový chlieb

 1. Anna Mokrišová

  Dobrý deň. Recept sa mi páči až j by som ho vyskúšala, ale kde zohnať kvások. Chlieb bol pečený v el.rúre? A ešte jednu otázku, kde bola kúpená ošátka? Ďakujem Vám za vašu pomoc.

  • ivana

   existuje kvásková mapa, nájdite si ju na nete, a tam hádam niekto vo vašej blízkosti bude ponúkať kvások a trochu vám odoberie. podľa mojej skúsenosti je to zadarmo, ale nie je zlé kúpiť nejakú pozornosť ako napríklad čokoláda a podobne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *