NajRecept.sk Dezerty FotoRecept | Madlenky
FotoRecept | Madlenky
FotoRecept | Madlenky
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
Martina Schmidtova    ·   22.9.2015

FotoRecept | Madlenky

Madlenky sa stali svetoznáme aj vďaka francúzskemu spisovateľovi Marcelovi Proustovi - tu je krátky úryvok z románu "Hľadanie strateného času" - "... Matka poslala pro jeden z oněch malých baculatých koláčků, kterým se říká madlenky a vypadají, jako by byly dostaly tvar ve žlábkované lastuře. A brzy jsem, sklíčen chmurným dnem a vyhlídkou na smutný zítřek, zvedl k ústům lžičku čaje, v níž jsem nechal změknout kousek madlenky. Ale v témž okamžiku, kdy se doušek promíšený drobty koláče dotkl mého patra, trhl jsem sebou a soustředil se na podivné věci, které se ve mně děly. Zaplavil mě pocit lahodného požitku, izolovaný pocit bez vědomé příčiny. Okamžitě způsobil, že se mi životní převraty staly lhostejnými, pohromy neškodnými, krátkost života klamnou, podobně jako si počíná láska, když mě naplní drahocennou esencí: nebo spíš tato esence nebyla ve mně, nýbrž byla mnou. Přestal jsem se cítit nepatrný, nahodilý, smrtelný...." Táto fancúzska špecialita sa predáva ráno na trhoch, pekár vstáva o tretej aby ich stihol napiecť :) Každý kraj má svoju špecifickú chuť a aj tvar, dokonca sú aj hranaté, myslím však, že najkrajšie a najlepšie sú v tvare lastúry. Jediné čo je dobré dodržať a "neošidiť", je kvalitné maslo. Vďaka nemu sú mandelnky tak jemné a nadýchané. Dochucujú sa rôzne - najčastejšie citrónom alebo pomarančom. Dajú sa tiež naplniť, čokoládou, ovocím a pod. Ich tvar má pripomínať lastúru. Ak však nemáte formu na madlenky, použiť môžete napríklad formičky na medvedie labky alebo formičky na vianočné pečivo.

Suroviny
2 ks
vajce
100 g
kryštálový cukor
štipka
soľ
100 g
hladká múka
1/2 balenia
prášok do pečiva
100 g
maslo
1 ks (aj kôra)
citrón
Postup receptu
Vytlačiť
 1. Rúru si predhrejte na 200°C.
 2. Formičky si vymažte maslom a vyspte polohrubou múkou.
 3. Maslo si rozpustite a nechajte trocha vychladiť.
 4. V mixéri si vyšľahajte vajíčka s cukrom, a soľou, do bielej nadýchanej hmoty.
 5. Pridajte nastrúhanú kôru a citrónovú šťavu. Po častiach, asi na 4 - krát, prisypávajte múku s práškom do pečiva.
 6. Rozpustené a trocha vychladené maslo (teplé by spôsobilo že z vajíčok bude praženica :) ), pridávajte do vyšľahanej zmesi.
 7. Hotovú zmes je dobré nechať odležať. Mne sa tento postup osvedčil, skúsila som piecť hneď po vymiešaní, neboli však také ako keď cesto chvíľu postojí. Obvykle sa doporučuje 20 minút alebo 2 hodiny v chladničke. Ja som skúsila obidva (teda tri aj pečenie hneď)  postupy a po odležaní, či už 20 min alebo 2 hodiny boli madlenky rovnaké, rovnako dobré :) I keď osobne, ale to je skôr môj subjektívny pocit, sú najlepšie, keď cesto postojí  2 hodiny v chladničke. Cesto získa lepivú konzistenciu.
 8. Formičky plním do 2/3 alebo kus viac.
 9. Naplnené vložte do rúry.
 10. Pečiem 5 minút, a potom znížim teplotu na 160 °C a pečiem ďalších 5 minút. V strede každej mandelky sa urobí hrbolček, bruško alebo tiež kopček - no proste nafúknu sa. Tak sa toho neľakajte-  je to pre ne typické :)
 11. Po upečení chvíľu počkajte a potom vyberte z formy, nechajte vychladnúť na mriežke. Pocukrujte a vychutnejte si ich :)
       
Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár