TIP | Tri recepty z jedného kuraťa

Pridal: Andrea Mackova, 27.6.2015
Kategorie: Tipy a triky
Nahraj fotku a pochváľ sa
Pridal: Andrea Mackova, 27.6.2015
Kategorie: Tipy a triky
TIP | Tri recepty z jedného kuraťa
Nie je kura ako kura. Dáte mi za pravdu, že objaviť na dnešnom trhu poctivé kura - čerstvé a dobre kŕmené - nie je jednoduchá úloha. Stačí si predstaviť chuť a vôňu domáceho kuriatka, chuť a vôňu kuriatka z nášho detstva. Je dobré, že aj na Slovensku sa etablujú farmy, ako napríklad táto vo Veľkom Záluží, kde chovajú kurence v podmienkach, ktoré sa približujú domácim, v dostatočne veľkom výbehu, vykrmujú ich nutrične vyváženou stravou, s predĺženým časom chovu. Poznať to na výslednej chuti. Spotrebiteľ má tak možnosť voliť a uprednostniť skutočnú kvalitu pred kvantitou. Tú nachádzame v boxoch hypermarketov v podobe akciových, rastovými a atb injekciami nadopovaných imitácií kurčiat, dochovaných v príšerných podmienkach, v rekordnom čase, počas cesty na pulty obchodov opakovane zamrazovaných a rozmrazovaných, nejdem zachádzať do detailov.Osobne mi vyhovuje a cením si prístup dopriať si mäso iba z času na čas a priplatiť si zaň u drobnochovateľa so zámerom vychutnať si ozajstnú chuť jedla pripraveného z tých najlepších surovín. V dedine nás už poznajú, že si bez váhania priplatíme za domáceho kohúta, zajaca, kura, či vajíčka. A keď ide o bartrový obchod, potešenie je na oboch stranách. (Vlašské orechy a rebarboru som dostala nezištne - nemilujte život na vidieku!).
Predstavujem vám v hlavnej úlohe Kráľovské kura, ktoré vyrastalo v kráľovských podmienkach a chutí kráľovsky. Z jedného kusu 1600 g vážiaceho kuraťa som pripravila:
Zostali mi ešte dve kuracie krídelká, ktoré som odložila do mrazničky a ich čas nastane, keď budem najbližšie pripravovať mäsový vývar. Osvedčilo sa nám z času na čas kombinovať dva druhy kostí a mäsa pre dosiahnutie silného a chuťovo vyváženého mäsového vývaru. Špiková kosť vo vývare značí skutočný vývar plný chuti a nedeľnú delikatesu v podobe kúska chlebíka so špikom, soľou a mletým čiernym korením. (To len na margo, neodpustila som si.)
Recept na kurací vývar nájdete TU
Čerstvý vývar konzumujeme počas víkendu a zvyšok použijem na prípravu omáčok a iných polievok cez týždeň alebo ho zamrazím. Pokiaľ kura, ktoré idete pripravovať vyberáte z mrazničky, nechajte ho rozmrazovať čo najpomalšie, čo znamená vo väčšej nádobe a odložené v chladničke, ideálne cez noc. Robím to presne tak. Potom ráno, pokiaľ nemám v pláne piecť ho vcelku kuriatko rozdelím.
Porcovanie kuraťa
Kura porcujem spôsobom, ktorý mám rokmi vžitý.
- Umyté a suché kura položím na dosku určenú na krájanie mäsa a ostrým veľkým nožom najkôr ukrojím stehná, potom krídelká.
- Stiahnem kožu aby sa mi odkryli prsia, pričom kožu ponechám na kurati, resp. zvyšku kuraťa.
- Opatrne vykostím prsia, aby boli čo najcelistvejšie.
- To, čo mi ostane - skelet tvorený z chrbta, kože, zvyšku kostí z hrude a trtáč použijem na prípravu výdatného kuracieho vývaru.
- Biele chrupavky je dobré vykrojiť a zahodiť, pretože spôsobujú zakalenie vývaru. Nie som si stopercentne istá, či je to pravda, avšak poradil mi to môj otec, tak to dodržiavam. Dúfam, že tento post nebude čítať, pretože on by z rovnakého množstva kuracích odrezkov pripravil vývary najmenej tri