Apple pie s karamelom a orechami

Apple pie s karamelom a orechami

By 25. októbra 2014

Sladká vôňa jabĺčok je pre mňa ako vôňa jesene, moje najobľúbenejšie obdobie v roku. Takýto jablkový koláč alebo "Apple pie" sa považuje za jednu z mnoho kultúrnych ikon USA, ako symbol ich národnej hrdosti. Hovorím si - maslové cesto, jablká, orechy či škorica? Veď to všetko je aj naše! Do môjho koláča som okrem našich slovenských jabĺčok pridala aj vrstvu karamelu a vlašských orechov.

Ingredients

Instructions

  1. Vo väčšej miske si zmiešame múku so soľou, pridáme na kocky nakrájané studené maslo a rukou vypracujeme mrveničku. Pridáme aj vodu a vajce a vypracujeme cesto, ktoré zabalíme do potravinovej fólie a dáme aspoň na pol hodinu do chladničky.
  2. Zatiaľ si ošúpeme a najemno nakrájame jablká (odporúčam použiť nejaký kuchynský sekací robot alebo "chopper" aby boli nasekané naozaj najemno).
  3. Jablká nestrúhajte, lebo pustia veľa šťavy a tá rozmočí cesto. Aby jablká rýchlo nezhnedli je dobré ich pokvapkať citrónovou šťavou kým ich budeme plniť do koláča.
  4. Cesto si rozdelíme na dve polky. Na pomúčenej doske si rozvaľkáme jednu polku na okrúhly plát a vystelieme ním dno a okraje formy (veľká forma na torte, netreba vymastiť lebo cesto obsahuje dosť masla).
  5. Cesto potrieme skaramelizovaným salkom a posypeme orechmi. Navrstvíme jablká a opatrne ich uhladíme.
  6. Druhú polku cesta tiež vyvaľkáme a prikryjeme ňou celý koláč. Prevažujúce okraje cesta spojíme aby nám počas pečenia nevytekala šťava a nerozmočila koláč.
  7. Do vrchného cesta urobíme špáratkom niekoľko dierok aby malo kadiaľ unikať teplo.
  8. Koláč pečieme cca 40 minút v predhriatej rúre na 180 stupňov. Krájame ho až keď je úplne vychladený.

PS: Ak máte radi sladší koláč, môžete ho pred podávaním ešte posypať práškovým cukrom, prípadne škoricovým.
Z druhej polky cesta si môžete kúsok odložiť a vykrojiť ozdoby (listy, kvietky, srdiečka...), ktoré vodou prilepíte na vrch (ešte pred pečením za surova).

Apple pie s karamelom a orechami
Apple pie s karamelom a orechami
Apple pie s karamelom a orechami

Print

Môj blog: www.nikilovemuffin.blogspot.sk


Všetky recepty v mojom blogu sú mnou odskúšané a zdokumentované. Uprednostňujem skôr jednoduchšie a nenáročné recepty, z kvalitných (najlepšie slovenských) surovín, ktoré sú bežne dostupné v našich obchodoch. Tak si môžete všetky recepty odskúšať doma. Rada spájam rôzne zaujímavé chute a experimentujem. Takto vznikajú aj moje vlastné recepty, o ktoré sa s Vami rada podelím.

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (Žiadne hodnotenie)
Loading...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *