Mandľová torta

Recept Mandľová torta

Pridal: Daniela, 9.10.2013

Kategorie: Torty

FOTKA OD VÁS
Vyskúšal/a si recept?
Nahraj fotku a pochváľ sa
PRIDAŤ FOTKU

Začiatkom jari sme sa chystali na krstiny. V malinkej kuchynke, s niekoľkými pármi rúk (zbytok postáv sa tam sotva vošiel) a s polovicou času, než s akým som počítala. Nie všetko vyšlo podľa mojich predstáv, ale zopár vecí malo nečakaný úspech. Jednou z nich je mandľová torta, na ktorú som sľúbila recept, a ktorú sa mi nedarí poriadne nafotiť, ale už to nechcem ďalej odkladať. Prvýkrát som ju ochutnala v IKEA, kde som si ju občas dávala miesto obeda, ktorý má na rozdiel od zákusku veľmi nenadchýnal. Neskôr som na ňu narazila na nejakom fóre, kde bol odkaz na rôzne stránky. Tam som sa dozvedela, že je to vlastne obľúbená torta Oskara II. a je príšerne sladká. Recept som si trošku poupravila, niečo zjednodušila, niečo zkomplikovala a výsledok je tuto:

FOTKA OD VÁS

Pridal: Daniela, 9.10.2013

Kategorie: Torty

SUROVINY

Cesto:

5 ksbielok
150 gcukor
100 gmandle

Krém:

5 ksžĺtok
80 gcukor
vanilka
200 mlsmotana na šľahanie
100 gmaslo

POSTUP PRÍPRAVY

TLAČULOŽIŤ
  1. Bielky vyšľaháme, pridáme cukor a došľaháme do tuha.

  2. Primiešame zomleté mandle a navrstvíme na papier tri okrúhle pláty.

  3. Pečieme s horúcim vzduchom 150 °C asi 30 minút do zlatavej farby.

  4. Na krém vyšľaháme žĺtky s vanilkovým cukrom a prilejeme horúcu smotanu.

  5. Misku postavíme na kastról s vriacou vodou a šľaháme do zhustnutia. Chvíľku to trvá, ale mám vyskúšané, že stačí občas prešľahať a v medzičase sa venovať iným činnostiam, len odporúčam ostať nablízku, inak hrozí praženicové nebezpečenstvo.

  6. Iná alternatíva je šľahať to všetko priamo na plameni, čím sa čas o niečo skráti, ale miera rizika to vôbec nevyváži.

  7. Do ešte vlažného krému zašľaháme zmäknuté maslo.

  8. Po vychladení môžeme tortu skompletovať a posypať upraženými mandľovými lupienkami. Jednoduché, však?

Aby sa to naozaj podarilo, tak ešte zopár rád:

- do bielkov pridávam na začiatku štipku soli a pár kvapiek citrónovej šťavy pred koncom. Sneh sa ľahšie vyšľahá, bude pevnejší a pri miešaní s ostrými kúskami mandlí neklesne.

- kruhy je dobré si predkreslit na papier a tou stranou ho rozprestrieť na plech jemne pokropený vodou. Papier takto pekne priľahne k plechu a nekĺže sa.

- teplota a dĺžka pečenia závisí na rúre, rovnako ako program, dobré je počas pečenia občas otvoriť dvierka a vyvetrat vlhkosť. V ideálnom prípade sú upečené pláty suché a krehké, ale cesto obsahuje menšie množstvo cukru ako pusinky, preto sa to možno nepodarí na prvýkrát. V takom prípade pláty trochu klesnú a pôjdu horšie od papiera, ale chuťovo to žiadna tragédia nieje.

- mandľové lupienky je najjednoduchšie nasucho opiecť v rúre pri 150°C . Nepatria však do bežného sortimentu potravín, preto ich občas nahradzujem sparenými, olúpanými a nasekanými mandľami. Alebo aj len rozpolenými.

- torta sa výborne zmrazuje, či už rozkrájaná na porcie, alebo celá

- v originálnej verzii sa do krému primiešava rozdrvený mandľový karamel, pre mňa je akýkoľvek ďalší pridaný cukor už cez mieru znesiteľnosti a nechce sa mi do toho, ale nevylučujem možnosť, že niekomu inému to môže chutnať.

PODEĽTE SA O RECEPT S OSTATNÝMI
INŠPIRÁCIA NA KAŽDÝ DEŇ
KOMENTÁRE K RECEPTU
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť