Babičkina ťahaná štrúdľa

Babičkina ťahaná štrúdľa

By 17. augusta 2013

Pri príprave ťahaného štrúdľového cesta je dôležitá nielen kvalitná múka, ktorá by mala byť hladká s vysokým obsahom lepku (inak by sa cesto pri ťahaní trhalo), ale aj tekutina, ktorá má byť vlažná, aby bielkoviny v múke lepšie napučali.

Spracované cesto na štrúdľu má byť vláčne a pružné, ak je príliš suché, pridáme trocha vody, do lepkavého cesta zase zapracujeme ešte trocha múky.

Čím dlhšie cesto spracúvame, tým lepšie sa potom ťahá. Pri odpočinutí cesta je dôležité prikryť ho nahriatým hrncom, lebo ak by obschlo, nedalo by sa s ním dobre pracovať.

Ingredients

Instructions

Vyťahovanie
To je tá najdôležitejšia časť práce. Cesto musí byť tenké a zároveň sa nesmie potrhať. Pri vyťahovaní postupujeme od stredu k okrajom, aby malo všade rovnakú hrúbku.

Ruky mierne zovrieme do pästí, podložíme pod cesto, dáme k sebe a opatrne odťahujeme od seba, čím cesto vyťahujeme na všetky strany.

Plát môžeme počas vyťahovania slabo potierať olejom, aby cesto zostalo vláčne a netrhalo sa.

Nakoniec vytiahnuté cesto položíme na pomúčenú utierku alebo obrus a prstami vytiahneme aj okraje. Po vytiahnutí môžeme z cesta odstrihnúť hrubšie okraje.

Plnka podľa chuti
Vytiahnuté cesto pokropíme roztopeným maslom, naplníme ľubovoľnou plnkou (napríklad z maku zmiešaného s cukrom, s jablkami a hrozienkami, prípadne zmesou tvarohu, hrozienok, vanilínového a kryštálového cukru a vajca) a zvinieme.

Konce cesta stlačíme, aby plnka pri pečení nevytiekla. Štrúdľu vložíme do stredne rozohriatej rúry, asi po 5 minútach teplotu znížime a pomaly pečieme dozlatista.

Aby bola štrúdľa naozaj krehká, ešte horúcu ju potrieme rozohriatym maslom.

Babičkina ťahaná štrúdľa

Print

Jedlo je rozkoš, ktorá nás neopúšťa, keď nás opustia všetky iné rozkoše.


Môj blog: www.mnamkovo.blogspot.sk

1 hviezdička2 hviezdičky3 hviezdičky4 hviezdičky5 hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,38 z 5)
Loading...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *